Do europejskiej federacji piłkarskiej UEFA trafiło zgłoszenie przeciwko polskiemu arbitrowi Szymonowi Marciniakowi. Ten cieszący się szacunkiem już na całym świecie sędzia, rozjemca finału Mistrzostw Świata sprzed kilku miesięcy, został wytypowany do prowadzenia finału także w Lidze Mistrzów. Donos pochodził od stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, któremu nie spodobał się udział polskiego sędziego w Konferencji Biznesowej „Everest”, organizowanej przez Sławomira Mentzena, przedsiębiorcy i polityka.

Donos organizacji, która szczyci się tropieniem rasizmu może spowodować daleko idące konsekwencje dla polskiego arbitra. UEFA wezwała Marciniaka do natychmiastowych wyjaśnień.

Najlepszy arbiter świata przesłał do stowarzyszenia „Nigdy Więcej” oświadczenie następującej treści:

„Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowieka i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję na meczach, na których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem”.